Pomoc psychologa za mimořádné situace

Vážení rodiče,

rád bych Vás upozornil, že i v současné době pokračuji v psychologických a psychoterapeutických konzultacích. Své služby nabízím formou video rozhovoru přes platformu zoom.us.

Pokud o tuto službu máte zájem Vy a nebo Vaše děti, domluvte si se mnou termín schůzky přes můj pracovní email: david.vanek@zsslapanice.cz. Po domluvě termínu Vám na Váš email zašlu odkaz, přes který se v daný termín spojíme. Ke spojení je třeba počítač s kamerou a kvalitním připojením k internetu.

Dovoluji si ještě připojit několik inspirací pro čas, kdy jsme všichni i naše děti v karanténě:

Dejme naším dnům řád - udělejme si s dětmi plán na každý den. Ne proto, abychom se stresovali, když plán neplníme, ale proto, aby děti měly představu, co je v daný den potká a čemu se mohou věnovat, na co se můžou těšit. Bavme se spolu, jak jsme daný den prožili.

Tento čas je ideální na ponoření se do koníčků a zájmů, které děti baví. Pomozme jim je najít a nadchnout je pro ně.

Pokud z nějaké příčiny trávíme čas také doma, buďme dětem příkladem v konstruktivním a tvořivém využívání vlastního času.

Najděme si každý den chvíli pro společnou činnost s dětmi, ať už je to společenská hra, společná příprava jídla nebo si jen tak popovídat. Zde platí, že se může jednat klidně jen o pár minut denně, kdy jsme ale plně vyladěni na dítě.

Vyvarujme se tomu, aby děti trávily nekontrolovaně svůj čas na mobilu, hraním her nebo na sociálních sítích. Zabraňme tomu, aby se den dětem „rozpliznul". Pokud jsou děti na mobilu nebo na počítači dlouho do noci, vstávají k poledni, má to vliv na jejich biorytmus a může se to začít projevovat na jejich náladě, zvýšené podrážděnosti, úzkostnosti, atd.

Nevystavujme děti neustálému přísunu negativních informací ze zpravodajství, kterým často nerozumí - například tím, že je v domácnosti jako kulisa stále puštěna televize nebo rádio se zpravodajstvím.

Vysvětleme našim dětem přiměřeně jejich věku současnou situaci. Dejme jim prostor na otázky. Ukazujme, že situace má řešení a všichni se na něm podílíme.

Pečujme o své rodinné vztahy - být intenzivně spolu je velká zátěž pro všechny. Snažme se navzájem si dělat drobné radosti a veďme k tomu i své děti. Nedělejme na základě této situace závažná rozhodnutí. Najděme si každý den chvilku i jen sami pro sebe.

Zkusme v současné situaci vidět i šanci a pozitivní výzvy pro sebe, pro svou rodinu i pro naše děti. Mluvme o těchto příležitostech se svými dětmi.

Přeji nám všem, abychom tuto situaci zvládali s klidem, v duševní pohodě a s otevřeností ke všemu pozitivnímu, co může přinést.

Autor: David Vaněk (22.3.2020)