Beseda s pamětníkem holokaustu

Již popáté nás navštívil pan Ing. Pavel Fried, bývalý vězeň koncentračního tábora v Terezíně. Pan Fried byl pro svůj židovský původ, podobně jako dalších více než sto tisíc českých židovských mužů, žen a dětí, deportován do Terezína. Bylo mu 12 let. Jeho babička zde zemřela, jeho sestra zahynula v plynové komoře v Osvětimi.

Nelidské podmínky panující v koncentračních a vyhlazovacích táborech za II. světové války jsou všeobecně známy. Konkrétně v Terezíně, v městě postaveném pro 7 tisíc obyvatel, bylo namačkáno až 60 tisíc lidí, tomu odpovídaly otřesné hygienické podmínky, vězni trpěli nedostatkem jídla, lékařské péče. Panoval zde neustálý strach z transportů, ačkoli o skutečných osudech transportovaných spoluvězňů se v Terezíně dozvěděli až na konci války. Zbídačelé vězně z východu přihnali Němci prchající před Rudou armádou zpět do Terezína a hladoví lidé se rvali o každý kousek jídla.

Panu Friedovi zachránila života řada náhod, například i skutečnost, že s ostatními chlapci kradli jídlo a nebyli při tom chyceni. Jeho nejlepším jídlem za tři roky v Terezíně byla sladká jíška z hladké mouky a margarínu. Dodnes ho mrzí, že se na něj tatínek zlobil, že se s ním nerozdělil o jedno vajíčko, které se mu nějakým zázrakem podařilo sehnat.

Pan Fried ve svém vypravování položil i provokativní otázky, když se zamýšlel nad „úspěchem" nacistického konečného řešení. Kolik lidí, kteří osobně žádnou nenávist vůči Židům necítili, pracovali na jejich deportaci, vraždění a likvidaci těl? Proč se nikdo z konstruktérů plynových komor, železničářů a dělníků neptal, jaký má jejich práce smysl, k čemu bude využita? Naléhavě zazněla jeho výzva k nám, účastníkům besedy: „Pokud Vás kdokoli vyzve, ať něco uděláte, vždy se zamyslete nad tím, zda Váš skutek bude v souladu s Vaším svědomím."

Naši žáci po skončení besedy vyjádřili obdiv k tomu, že pan Fried:

  • „Otevřeně odpověděl na všechny otázky, které jsme mu položili."
  • „Umí hezky vyprávět o tématu, které není vůbec hezké.
  • „Po tom všem co prožil, si zachoval humor a chuť do života."

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF
Autor: Jaroslava Staňková (8.2.2016)

Odebírat novinky