Vánoční Vídeň

Vídeň je hlavním městem Rakouska ležícím na řece Dunaj a historicky i kulturně velmi významným centrem. Město Mozarta, jak je též jinak nazýváno, je častým cílem mnoha turistů z celého světa. Tak se i naše škola ZŠ Šlapanice vydala dne 14. 12. 2012 na jednodenní výlet do rakouské metropole, kterého se zúčastnili především žáci 2. stupně. Vídeň se pro nás stala nejen jedinečným zážitkem, ale především místem, kde jsme mohli načerpat vánoční atmosféru.

Shlédli jsme celou řadu zajímavých míst. Nejvíce se nám líbil zámek Schönbrunn, bývalá letní císařská residence, Hofburg, sídlo Habsburků, či v samém centru města tyčící se Dóm svatého Štěpána (Stephansdom). Autobus nás také odvezl k designově velmi zvláštnímu domu, který navrhl architekt Hundertwasser. Nechyběl ani další ze skvostů vídeňského baroka zámek Belvedere.

Předvánoční atmosférou dýchal i celý park s adventními trhy na Radničním náměstí (Rathausplatz), který nás nadchl svými dřevěnými stánky plnými tradičních i méně tradičních výrobků uměleckých řemesel. V uličkách se linula vůně kandovaného ovoce, perníčků, vánočního punče nebo pečených kaštanů. Nezapomenutelný byl pohled na ozdobené vánoční stromy, z nichž nejatraktivněji vyhlížel ten se srdíčky.

Výlet se nám povedl, nikdo nic neprovedl ani se neztratil. Pan průvodce, velmi vzdělaný muž, byl milý a pan řidič nás v pořádku dopravil domů. Vánoční trhy ve Vídni určitě stojí za návštěvu.

Ivona Mokrá, Eva Štaralová

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF
Autor: Antonín Šerý (20.12.2012)

Odebírat novinky