Studijně poznávací zájezd do jižní Anglie a Londýna

Ve dnech 11.-18. května 2018 jsem se se svými spolužáky z osmých ročníků zúčastnila studijně poznávacího pobytu v Anglii, který nám umožnil poznat krásy této země. Ubytování nám poskytly hostitelské rodiny, které nám zároveň připravovaly snídani, obědový balíček a večeři. První tři dny jsme byli ubytováni v městě Portsmouth a další dva dny v Londýně.

Ze Šlapanic jsme vyrazili autobusem v pátek v 10 hodin dopoledne. Projeli jsme Německem, Belgií, Francií a pokračovali Eurotunelem. V sobotu asi 6 hodin ráno jsme přijeli do Anglie. Tento den jsme navštívili přímořské letovisko Brighton, zde i podmořské akvárium Sea Life Centre a poté sídlo krále Jiřího IV. Royal Pavilion. Druhý den jsme se přepravili trajektem na ostrov Isle of Wight, kde jsme obdivovali sídlo královny Viktorie Osborne House. V pondělí jsme zavítali do města Portsmouth. Čtvrtý den jsme se procházeli po útesech Beachy Head, odpoledne jsme navštívili pašerácké jeskyně Smugglers Adventure. Ve středu jsme obdivovali známé univerzitní město Oxford. Poslední den byl věnován prohlídce Londýna. Dopoledne jsme navštívili muzeum voskových figurín Madame Tussauds. Odpoledne jsme se procházeli po nejznámějších londýnských místech a památkách, jako je park St. James´s Park, palác Buckingham palace, náměstí Trafalgar Square a vyhlídkové kolo London Eye. Celý týden nás provázela milá paní průvodkyně, která nám vždy k určité památce řekla spoustu zajímavostí.

Pobyt se nám všem velice líbil. Zhlédli jsme mnoho památek, poznali jsme, jak se žije jinde a jaká je zde životní úroveň.

Martina Paulíková, 8.B

Myslím si, že mnozí z nás pociťovali kromě dávky nadšení a zvědavosti také jisté obavy. Domluvím se? Jaké to tam bude? Co rodina, ve které budu bydlet?

Na téma ,Velká Británie ' jsme ve třídě a mezi spolužáky vedli debaty již poměrně dlouhou dobu a každý se těšil do osmého ročníku, až bude moci porovnat představy anglické krajiny a ruchu Londýna s realitou.

To, co jsme viděli, předčilo naše očekávání. Anglická kultura oslnila mě a mnohé další natolik, že i přes skutečnost, že jsme své bližní neviděli celý dlouhý týden, se notné většině z nás nechtělo odjet a shodli jsme se na tom, že bychom za delší pobyt v Anglii dali hodně.

Lidé zde jsou absolutně skvělí! Stále usměvaví, milí, plní energie. Naše obavy z možné jazykové bariéry dopadly takřka okamžitě. Mluvili jsme angličtinou nijak náročnou, srozumitelnou. Domluvili jsme se bez problémů, což nás tvrdilo v přesvědčení, že všechny tyto obavy a strachy byly zbytečné.

Výlet byl i přes jisté zdržení na cestě zpět velmi vydařený a všichni doufáme, že se do Anglie, Velké Británie obecně, ještě někdy podíváme.

Veronika Zetochová 8.B

Autor: Eva Štaralová (25.5.2018)