Exkurze do spalovny Sako Brno, a.s.

V březnu jsme se vydali se žáky sedmých tříd na exkurzi do brněnské spalovny a třídírny odpadů. Už v učebně Envicentra byli žáci překvapeni například tím, že jeden Evropan včetně kojenců vyprodukuje za rok 1/2 tuny odpadků. Dověděli se, že do brněnské spalovny přivezou popeláři denně 200 aut odpadu, v každém z nich je 5,5 t odpadků. V krátkém filmu také viděli cestu tříděného odpadu k dalšímu zpracování. Mnohé udivilo, že produktem spalování směsného odpadu je elektrická energie a pára, které se používají k zásobování části Brna teplem a elektřinou.

V druhé části exkurze jsme přímo v provozu sledovali vysypání směsného odpadu z auta do zásobníku pro kotle, které jsou v brněnské spalovně zatím dva a každý je vysoký jako desetipatrový dům. Krátce jsme navštívili třídírnu odpadů a viděli jsme například, že PET lahve se pro další zpracování třídí i podle barvy.

Exkurze splnila náš cíl, přesvědčit žáky, že třídit odpad má smysl a hlavně, že by každý z nás měl přemýšlet, jak snížit množství odpadu, které produkuje.

Autor: Jaroslava Staňková (3.4.2018)