Bezpečný internet a prevence netolismu – beseda pro rodiče

Používání a bohužel i zneužívání informačních technologií se týká stále mladších žáků. Proto jsme ve spolupráci s Městským úřadem Šlapanice připravili v dubnu před třídními schůzkami pro rodiče žáků 2. až 5. tříd besedu s lektorkou organizace Podané ruce o. p. s. na téma Bezpečný internet a prevence netolismu (závislost na počítačových hrách).

Protože internet je „všudypřítomný", neexistuje jedna univerzální rada, jak bránit své děti proti nástrahám internetu. Naučit děti bezpečně pracovat s internetem a všemi informačními technologiemi je dlouhodobý proces, ve kterém rodič hraje roli průvodce, důvěrníka, ale i žáčka, který se od svého dítěte učí. Důležité je nastavit vše tak, aby rodiče dětí zvláště na I. stupni věděli, jaké stránky dítě vyhledává, na kterých sociálních sítích je zaregistrováno a jaký obsah sdílí.

Na besedě mimo jiné i z řad rodičů zazněly užitečné rady, např. program ČT Déčko vysílá pořad Agent v kapse věnovaný různým problémovým situacím, ve kterých se děti mohou ocitnout.

Lektorka také doporučila rodičům stránky, kde si mohou ověřit věk, pro který je daná PC hra vhodná (https://pegi.info).

My učitelé se snažíme, aby si děti osvojily následující Desatero bezpečného internetu. Myslím, že poslouží i rodičům.

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.

2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.

3. Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.

4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.

5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.

6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.

7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.

8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.

9. Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.

10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

(zdroj: https://www.seznamsebezpecne.cz/desatero)

Autor: Jaroslava Staňková (19.4.2018)